?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry

В Росії є представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Але про нього, як в ванільному статусі "ВКонтакте", складно дізнатися, важко знайти і легко втратити.
Я явно не самий пасивний українець Росії, але тільки місяць тому мені вдалося дізнатися про те, що в Росії є представник українського омбудсмена з прав людини. І то сталося це випадково, коли в "Фейсбуці" натрапив на запис якогось Владіміра Шрейдлера про боротьбу за український культурний центр в Москві. Власне, цей користувач Владімір і називав себе представником омбудсмена. Але дуже важко йшов на контакт. І не міг навіть назвати своє по батькові...
Це, звичайно, не обговорюють ні в Росії, ні в Україні, але найбільша в світі українська діаспора - українці Росії, особливо ті, які не поділяють захоплень з приводу анексії Криму, зараз є, по суті, одним з найбільш незахищених верств населення в Росії, і найбільш беззахисними українцями в світі. Тому що про повагу до людини в Росії можна судити по справі Ільдара Дадіна, і національність в даному випадку все тільки погіршує, а для України ми, по суті, не існуємо.
Тому спеціальний український правозахисник в Росії - це важливий крок України для підтримки українців Росії як з моральної точки зору, так і з практичної. Ось тільки більшість і, я впевнений, абсолютна більшість українців Росії про представника уповноваженого Верховної Ради з прав людини в Росії і не чули.
Так і не добившись відповідей у "Фейсбуці" я вирішив задати питання за допомогою сайту уповноваженого. Через тиждень правда, мені вдалося знайти якийсь контакт з Владіміром Шрейдлером. У підсумку друге звернення я послав йому в "Фейсбуці" і копію знову ж через приймальню на сайті омбудсмена. Вчора прийшла відповідь.
Спочатку про те що я питав. На жаль, форма звернень до приймальні омбудсмена не дозволяє зберегти запит, а сам я не здогадався текст зберегти. Тому перше звернення буду відтворювати по пам'яті. Я питав чи дійсно Владімір Шрейдлер представник омбудсмена, чи можуть до нього звертатися українці Росії (тобто громадяни Росії, етнічні українці) або тільки громадяни України? І чи є у нього приймальня або хоча б електронна пошта і телефон, куди можуть звертатися українці?
А ось питання другого звернення: 1) Які повні можливості статусу закордонного українця? Чи можливе одержання закордонним українцем безкоштовної медичної допомоги в Україні на правах громадянина України? Наскільки працює дозвіл на роботу в Україні і надання посвідки на проживання поза квотами, які надаються статусом закордонного українця?
2) Чи планується найближчим часом робота над проектом програми повернення українців Росії в Україну та інтеграції їх в українське співтовариство? Чи працюють і чи є в Україні програми повернення етнічних українців на Батьківщину? Якщо є: як вони працюють? Якщо немає: чи планує уповноважений з прав людини ініціювати їх створення?
3) Як Ви і уповноважений з прав людини співпрацюєте з міжфракційної групою Верховної Ради України "Світове українство" в питанні інтеграції українців Росії в українську спільноту і захисту їх прав і свобод?
4) У виконанні статті 10 закону України "Про закордонних українців" прошу вжити заходів щодо надання українській діаспорі Росії інформації про виступи українських спортсменів в Росії. В даний момент надавати таку інформацію міністерство молоді та спорту України відмовляється (докладніше див.: http://blog.isport.ua/sport_dynamo/other/95921.html).

Варто пояснити, що мені все-таки вдалося знайти новину про призначення Владіміра Шрейдлера представником уповноваженого. Призначили його ще у травні 2015 року, тобто більше року тому. Але ось контактів, навіть у розділі представників уповноваженого, на сайті немає.
А ось така прийшла відповідь:
Page1
Page2
Page3
Page4
Що з цього випливає? Україна, як держава, піклується про своє лице, і створило посаду представника уповноваженого. Але звертатися до нього можуть тільки громадяни України. Причому не дуже зрозуміло яким шляхом - контактів його у відповіді немає. Якщо хтось із громадян України, які потребують допомоги і знаходяться в Росії знайдуть мій пост, звертатися до Владіміра Іл'іча Шрейдлерa раджу через електронну приймальню омбудсмена. Можна спробувати і в "Фейсбуці". Але, як ви розумієте, підтвердження того, що той хто веде сторінку дійсно представник уповноваженого - немає.
А ось українці - громадяни Росії, навіть ті, у кого є статус закордонного українця, можуть, переводячи з бюрократичної мови на людську, смоктати лапу. А ось звертатися до уповноваженого і його представника офіційно не можуть (відповідь, яку дали мені, вочевидь, зроблена як акт доброї волі)
Наведу приклад: у законі України "Про закордонних українців" написано: "Закордонний  українець,  який перебуває в Україні на законних  підставах, користується такими самими правами і свободами, а також  несе  такі  самі  обов’язки,  як громадянин України, за винятками,  встановленими   Конституцією,  законами  України  чи  міжнародними  договорами,  згода  на  обов’язковість яких надана Верховною Радою  України". В Конституції України ми знаходимо: "Держава створює умови для ефективного і доступного для всіх громадян медичного обслуговування. У державних і комунальних закладах охорони здоров'я медична допомога надається безоплатно; існуюча мережа таких закладів не може бути скорочена. Держава сприяє розвиткові лікувальних закладів усіх форм власності".
Але чи приймуть безкоштовно закордонних українців в українських лікарнях? І таких незрозумілих моментів у питанні прав закордонних українців багато. А цей закон - один з небагатьох помічників для переїзду українців до Україні. І було б дуже непогано знати що саме він дає. На жаль, омбудсмен у цьому питанні не допоміг.
Частина питань, як, наприклад, питання про спорт, у відповіді була проігнорована. Зате чомусь розписали наскільки відомий журналіст пан Шрейдлер. Хоча, зізнаюся, все життя проживаючи в Росії і сам  будучи журналістом, про відомого російського журналіста Владіміра Шрейдлера я не чув. Втім, популярність - поняття відносне. Я теж себе вважаю відомим журналістом. Певною мірою...
В цілому ж українці Росії залишаються для України невидимками. Допомоги в переїзді від держави нам точно можна не чекати. Ще раз зафіксували. Запам'ятали.
P.S. А тим часом в Ногінську хочуть знести єдиний в Росії храм Української православної церкви Київського патріархату.
UPD від 8 листопада. На жаль, як сьогодні повідомило видання "Оnline.ua", Владімір Шрейдлер помер. Висловлюємо співчуття рідним і близьким покійного.
На сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини на даний момент нема ані некролога, ані повідомлення про те хто замінить Владіміра Шрейдлера на посаді представтеля уповноваженого в Росії. Можливо, посаду скасують.
Додамо, що 5 жовтня глава міжфракційної групи "Світове українство" у Верховній Раді, депутат Іван Крулько висловився про долю українців Росії: "Він наголосив на тому, що необхідно посилити підтримку українців у Росії, «а не штучно порушувати ти ці питання, коли це політично вигідно для піару»", - говорилося в повідомленні. Коментуючи новину глава київського відділення "Батьківщини Молодої" Олексій Захарченко запропонував внести пропозиції від українців Росії до Верховної Ради, зазначивши, що готовий бути лобістом цих пропозицій в парламенті, проте підкресливши, що це повинні бути не пропозиції однієї людини, а "консолідована позиція українців Росії". Однак, після питання про те скільки саме українців Росії повинні брати участь в підготовці пропозицій і будуть їм надані гарантії безпеки, Олексій припинив дискусію.

Recent Posts from This Journal

Comments

( 5 comments — Leave a comment )
olcha_tihiro
Nov. 2nd, 2016 07:37 am (UTC)
Ну с точки зрения приоритета законодательства, Конституция главнее, то есть - если ты гражданин, то имеешь право на бесплатную мед.помощь (но поверь мне, действительно бесплатную мед.помощь первый раз я увидела только в России), соответственно неграждане такого права не имеют (включая закордонных украинцев). Но в то же время закон про закордонных украинцев наделяет участника этого статуса такими же гражданскими правами и свободами как и граждан (ну там голосовать и избираться нельзя и работать в гос.органах. но кому это надо). Короче говоря. тут на лицо правовая коллизия, которая разрешиться может только созданием прецедента (обычно через суд). Поэтому, возможно стоит поискать прецеденты и в случае чего ссылаться на них (но один хрен ты врачу должен будешь сделать пожертвование на вату и спирт и принести свои шприцы и лекарства, к сожалению, там пока это так работает).
djohnni
Nov. 2nd, 2016 11:15 am (UTC)
Все не так
Не згоден з тобою. Так, ті хто пропагандують статус закордонного українця говорять про нібито ті ж самі права і свободи що і у громадян України. Але в законі "Про закордонний українців" прямо написано, що перебувати в Україні закордонний українець може не довше, ніж дозволяє його громадянство. Про те що він не має виборчого права, до речі, не написано. Є тільки пасаж: ""Закордонний українець, який перебуває в Україні на законних підставах, користується такими самими правами і свободами, а також несе такі самі обов’язки, як громадянин України, за винятками, встановленими Конституцією, законами України чи міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України", і він дивовижно схожий на статтю 26 Конституції України: "Іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України".
Тобто, по суті, за винятком прописаних в законі квот на посвідку на проживання і візу, а також дозволу на роботу, без належних роз'яснень від державних служб (ну або, так, судів), закордонний українець в Україні - просто іноземний громадянин. І, відповідно, ані права на медичну допомогу, ані інших прав громадян України він не має. Колізії тут я не бачу.
А як раз щоб зрозуміти права закордонних українців я до омбудсмена і звертався. Не допомогло
olcha_tihiro
Nov. 2nd, 2016 11:21 am (UTC)
Re: Все не так
ну голосовать и избираться нельзя даже со статусом РВП, это делать могут только граждане. Это как-бы демократическая основа государства, вот это все.
Кстати, если в Украине есть какая-то справочно-правовая система типа нашего Консультанта, то там по идее должны быть комментарии к законам. У нас вот практически все нормативные акты вплоть до регионального уровня имеют комментарии и ссылки на прецеденты
massandrean
Nov. 2nd, 2016 01:32 pm (UTC)
бесплатная медицина в РФ?
Ну если выписывание таблеток строго по нормативам страховой это медицина.....а все исследования или год ждать или платно
olcha_tihiro
Nov. 2nd, 2016 01:47 pm (UTC)
А теперь представьте, что когда вы идете с простудой к терапевту, то за каждый прием вы должны внести негласное пожертвование? Представили? а теперь представьте, во что превращается обычный проф.осмотр в школе, например. 10 врачей - и каждому нужно положить в коробочку что-то. Любой общий анализ - тоже строго за деньги. в РФ такого нет, для этого есть полисы ОМС. Ну а профильное лечение да, видимо оно платное вообще везде.
( 5 comments — Leave a comment )

Profile

djohnni
djohnni

Latest Month

November 2016
S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Tags

Page Summary

Powered by LiveJournal.com
Designed by yoksel